ראשי > כללי, לא עובדת בשביל אף אחד > רבותינו, הגיע זמן קריאת – די כבר!

רבותינו, הגיע זמן קריאת – די כבר!

רק טענות. גם כשהצלחתי סופסוף לפרסם משהו אני מלאה טענות כרימון. כצפוי, לא צרפו את הלינקים שביקשתי, אבל חוצמזה העורכת שכתבה לי את כותרת המשנה באופן שגורם לי לחשוב שזה לא הם, זאת אני. קבלו את גירסת הבמאי:

הכח שאפשר את פעולותיו של הרב אלון הוא הכוח שמאפשר את פעולותיהם של אנשי פורום תקנה נגדו. קיומו של הפורום ואופן פעולתו מנציחים את האפשרות של אנשים במעמדו לפגוע בצאן מרעיתם. אולי תיפסקו כבר שאתם רק בני אדם?

כבר יותר משבוע, מאז שפורום תקנה פרסם לראשונה את הדברים שהוא מייחס לרב מוטי אלון אני שואלת את עצמי את השאלה ששאלה בקול גם גיסתו אמונה, למה הוא שיתף פעולה עם הפורום. התשובה היחידה היא שהוא לא חשב יפגע משיתוף פעולה כזה. האפשרות שהוא הרגיש מאויים היא לא סבירה בעיני מאחר ומדובר באחד האנשים החזקים ביותר במילייה שלו והפורום אינו חורג מגבולות המילייה. שום דבר בהיסטוריה של העולם בכלל ושל המילייה שלו בפרט לא יכול היה לרמוז על כך שגוף כזה מהווה איום על איש במעמדו. בסופו של דבר מדובר בכמה מחבריו הטובים ביותר, בעיקר רבנים.

נכון, העובדה שהוא לא חשש משיתוף פעולה עם הפורום לא אומרת שהוא איננו נקי כפיים או שהוא עצמו איננו משוכנע בחפותו. אבל בואו נבדוק את השתלשלות העניינים על פי הפרסומים של פורום תקנה. ראשית, הפורום עצמו שמטרתו לטפל ולמנוע הטרדות מיניות על ידי בעלי מרות וסמכות בציבור הדתי. הוא מורכב בעיקר מרבנים – וכל המצדדים בו טענו ללא היסוס שזה מקור סמכותו, אבל גם ממשפטנים ומשפטניות, רבניות, עו"ס ונשים שמגיעות מתחומי התמיכה בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית. על פי פרסומי הפורום ועדה מצומצמת (שכלל רבנים, משפטן ואשה שבראש מענייניה עומדת המשפחה היהודית) שמעה את התלונה השתכנעה שהתלונה מבוססת,לאחר מכן שמעה את הרב אלון. רק ברמז נאמר שהתלונה הוגשה על ידי גבר ולא על ידי אישה.

הרב אלון הודה במעשים, טען שזה סיפור ישן ושהוא התגבר על בעייתו. הוועדה האמינה לשניים, גם למתלונן וגם לרב. בהעדרם של אנשי מקצוע מתחום החקירה סמכותם של הרבנים די בה כדי להכריע (קשה להבין למה המשטרה לא מאמצת את השיטה) בשאלת נאמנותן של העדויות. בהעדרם של מומחים מתחום רפואת הנפש (ולא, עו"סים אינם מומחים) אפשר להתייחס להומוסקסואליות כאל בעיה ולסמוך על הרב כשהוא אומר שהוא התגבר עליה. אין צורך לכפור בסמכותו של רב לטפל בעצמו או לטפל בכלל ב"בעיות" מעיין אלו. בהעדרם של מומחים מתחומי הטיפול והקרימינולוגיה אין צורך לפקפק באפשרות שתוקפנות מינית היא דפוס פעולה שלא נפטרים ממנו בקלות, אם בכלל.

הוועדה, שמתיימרת להגן על המתלוננים והחברה, קובעת שהתלונה מבוססת ופותרת את אלון בנו-נו-נו ודיר-באלק. אז אם נחזור לשאלה של גיסתו ושלי נראה שהוא צדק, הוא באמת לא נפגע משיתוף פעולה עם הפורום. הדבר היחיד ששינה את התמונה זאת תלונה נוספת שהגיעה כעבור שנה, עכשיו הוועדה גם שופטת ואלון נדרש להתפטר מכל תפקידיו הציבוריים. הועדה המצומצמת מצרפת לשורותיה את יתר האוטוריטות הרבניות שבין חברי הפורום ועכשיו הם כולם משמשים גם כשרות המבחן של הפורום. איש עדיין לא חולם לפרסם את הסיפור, גם כשאלון ממשיך לקיים מפגשים אינטימיים עם המבקשים את עצתו ועזרתו. הדבר היחיד שגורם להם לעשות את זה הוא דליפה של פרטים לתקשורת והחשש שמעריב יפרסם את זה לפניהם.

תקנה, אם כן, הוא פורום שפועל מכוח סמכות רבנית ומטפל בעניינים שלחבריו אין כל הכשרה אליהם. הוא חוקר, הוא קובע קביעות פסיכיאטריות, קובע אשמה, מעניש באמצעות הטלת סנקציות ומפקח אחר אי-מימושן. את כל זה הוא עושה מתוקף מעמדם הציבורי של רבניו, מתוקף האמון, האהבה והערצה שרוכש להם הציבור, מתוקף אמונה עיוורת וילדותית שמפעמת בהם רוח אחרת שעושה אותם מוכשרים לכל.

האין בין חברי הפורום ותומכיו אחד שלא תכו עיניו מראות שזהו שורש הרע? שאלמלא מעמדו הציבורי של אלון, האהבה והערצה שרוכשים לו תלמידיו והציבור כולו, אלמלא האמונה הילדותית והעיוורת כאילו מפעמת בו רוח אחרת והוא מוכשר לתת יעוץ בכל נושא ועניין לא היו התלמידים פונים אליו לייעוץ וטיפול והוא לא היה עומד מולם כבעל סמכות. אלמלא סמכותו המופרזת לא היו תלמידיו נפגעים ולא היה צורך בהפעלת סמכותם המופרזת של חברי פורום תקנה.

האם יתכן שהפורום ישתמש בפעם האחרונה בסמכותו ומעמדו חסרי התוקף בשביל לעשות את המעשה הנכון היחידי? להגיד בקול רם וצלול – די עם זה כבר. עליהם לומר שרבנים הם מחנכים ו/או מורי הלכה וההכשרה שלהם היא תורנית – אז אם כואבת לכם השן לכו לרופא שיניים, אם כואב לכם הלב לכו לקרדיולוג או לפסיכולוג ואם מישהו עשה לכם משהו רע לכו להתלונן במשטרה, אנחנו נבוא אתכם ונחזיק לכם את היד.

מודעות פרסומת
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: