ראשי > כללי > הומופוביה וטימטום באב"ג

הומופוביה וטימטום באב"ג

איזה צירוף מקרים מעניין, שניים מהנושאים החביבים עלי הופיעו השבוע באותה כתבה: הומופוביה מחד ואוניברסיטת בן-גוריון ובאר שבע, מאידך. ושלא ישתמע חלילה שיש לי איזה קישור אסוציאטיבי בין באר-שבע ו/או האוניברסיטה שלה לבין הומופוביה, נהפוכו. באופן אישי מעולם לא נתקלתי שם בהומופוביה, אבל אני חייבת לציין שבאופן אישי נתקלתי במעט מאוד הומופוביה – אולי סתם מזל, אולי פיצוי על אלוקים-יודע-כמה שנים של הומופוביה עצמית ואולי בזכות השנים של ההדחקה וההכחשה יצאתי מהארון מספיק מבוגרת ובטוחה בעצמי – לא בדיוק יעד נוח להצקות וגילויי גזענות.

בכל מקרה, למרות שאני עדיין מסתובבת שם על בסיס שבועי, את הסיפור הזה קראתי כאן. מדובר במרצה בכיר בגמלאות בפקולטה למדעי הבריאות, ד"ר ירוחם לויט שמלמד קורס אחד בלבד – אתיקה רפואית לסטודנטים לרוקחות. במהלך אחד השיעורים התפתח וויכוח בין שני סטודנטים בנוגע להתפתחותם "התקינה" של ילדים לזוגות חד-מיניים, בכלל, ולהשפעה שלהם על הנטיה המינית של ילדיהם, בפרט. לויט התערב בויכוח וכך הוא מצוטט בכתבה: " אנשים המנהלים אורח חיים חד-מיני מוחצן עלולים לפגוע בצעירים שאינם בטוחים במיניותם ולמנוע מהם חיי משפחה "נורמליים". לדבריו, נטייה מינית בהחלט ניתנת לריסון ולבחירה. "אני, לדוגמה, נמשך לכל הנשים – אבל אני מרסן את עצמי", אמר. "כך יכולים גם ההומוסקסואלים".

בבירור שנערך לו בעקבות תלונה שהגישו נגדו מספר סטודנטים הוא אישר את השתלשלות האירועים, את הציטוטים שיוחסו לו וכן שדבריו הובנו כהלכה – כלומר, לא במקרה של דברי-הוצאו-מהקשרם עסקינן. להגנתו הוא טען שמדובר בדעתו האישית ושלגיטימי להביע דעות אישיות גם ובעיקר בקורס כזה. בפקולטה החליטו להדיח אותו (אני לא יודעת מה בדיוק המשמעות של הדחה בנוגע למרצה בגמלאות) בטענה שהוא פגע ברגשות הסטודנטים החד מיניים וברגשות הסטודנטיות. אם זה אכן תאור נאמן של השתלשלות האירועים נראה לי שכולם לקו קצת בשכלם.

ראשית, ד"ר לויט שמלבד הומופוביה מפגין גם בורות טיפשות. האמירה "אני, לדוגמה, נמשך לכל הנשים" נופלת בלי ספק לקטגוריית ה-טו-מאץ'-אינפורמיישן וגובלת בהטרדה מינית, למרות שאני בטוחה שכל השומעות שמחו לדעת שהוא מרסן את עצמו (והשומעים שמחו לשמוע שקיימת אפשרות להגיע לגמלאות ועדיין להמשך לכל הנשים). אל תנשמו לרווחה, עוד לא סיימנו עם שלב הטיפשות – לויט נמשך לכל הנשים אבל מרסן את עצמו, ולכן מה? אני מניחה ש-לכן הוא מגביל את עצמו ליחסי מין רק עם הנשים שמסכימות או רק לאלה שהוא נשבע להן אמונים. עכשיו, תראו איזה קטע, גם אני מגבילה את עצמי ליחסי מין רק עם נשים שמסכימות ולמעשה רק לזו שנשבעתי לה אמונים. יס ווי כן!

נראה לכם שלזה הוא התכוון? לי לא. להערכתי הוא התכוון לומר שהומואים (וכמובן גם לסביות) צריכים לרסן את עצמם ולבחור להם פרטנרים מהמין השני. הוא רק מסרב לזכור שלרובנו זה בלתי אפשרי ובכל מקרה להיות לסבית או להיות הומו זה הרבה יותר מאשר המשיכה המינית. האמנזיה שהוא לוקה בה היא די משונה, במיוחד אם נזכור שכל הוויכוח התחיל מדיון על זוגות חד מיניים וילדיהם. אני לא יודעת מה איתו, אבל כשאני נכנסתי לזוגיות היתה שם משיכה מינית גדולה מאוד אבל היו עוד הרבה דברים, הרבה פחות סקסיים ודי משעממים, כמו בזוגיות של רוב הסטרייטים על פני הפלנטה (אהבה, שותפות, חברות, אהבה, שפה משותפת, הומור משותף, הערכה, אהבה). אגב, לא צריך להיות מרצה בכיר בגמלאות, מספיק לשוחח עם הורה אקראי (או לקרוא טורים אישיים אקראיים במוספי השבת) כדי לדעת בוודאות שאם יש משהו שעוזר לך 'לרסן' את משיכתך לכל הנשים שבעולם זה ילדים משלך.

מותר לכל אדם, אפילו למרצה בכיר בגמלאות להחזיק בדעות טיפשיות ולהביע אותן, אבל ממרצה בקורס לאתיקה רפואית הייתי מצפה לספר לסטודנטים שלו שהמחקרים מראים אחרת. גם בנוגע לאפשרות של הומואים 'לרסן את עצמם' (לשיטתו) וגם בנוגע להתפתחותם ה"תקינה" של ילדים במשפחות חד מיניות (היא יותר מתקינה, תנוח דעתכם). למרבה הצער גם ההתנהלות של הסטודנטים ההומואים ושל הפקולטה למדעי הבריאות היא טיפשית – הטענה של 'פגיעה ברגשות' היא לא במיוחד דמוקרטית ובכל מקרה היא חרב פיפיות. אנחנו מכירות אותה מצויין, היא מופנית נגדינו כל אימת שאנחנו מבקשות להגדיל את רדיוס ההתרחקות שלנו מהארון. השימוש שלנו בטענה הזו במקרה הזה לא נתפס כאירוני (כי הוא באמת לא) ולא מציף את הטיפשות וחוסר הדמוקרטיה שבו כי אף אחד לא מוכן לראות את הדבשת של עצמו. אם אנחנו משתמשים בו בעצמנו איזה זכות יש לנו לשלול אותו כשהוא מופנה נגדנו?

אני די בטוחה שמרצים, בכל האוניברסיטאות וגם בזו של באר-שבע, השמיעו בעבר בקורסים שהם מלמדים דעות אישיות לא פחות פוגעניות ומטרידות מזו של ד"ר לויט (שמשוכנע, כמובן, בשכנוע עמוק שהוא חף מהומופוביה). הבעיה היא לא הדעות שלו ולא העובדה שהוא בוחר להשמיע אותן, הבעיה היא שהוא לא מבדיל דעות לעובדות. שהוא משתמש בסמכות שלו כמרצה בכיר בקורס לאתיקה רפואית כדי להשמיע דעות שמנוגדות לידע ולמחקר המדעי בלי להבהיר שזה מה שהוא עושה. כשמרצה בכיר מתבטא כאחרון הטוקבקיסטים זו כבר סיבה מצויינת למוסד אקדמי להדיח אותו.

מודעות פרסומת
:קטגוריותכללי
 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  07/07/2010 ב- 03:14

  אם נתחיל להדיח מהאקדמיה כל מי שמבלבל בין עובדות לדעות לאן נגיע? יש דרכים יותר טובות להתעמת עם ההומופוב הזקן. יפה אמרת שזו "חרב פיפיות", וחבל שהפוסט לא הסתיים שם. אם הוא באופן כללי מדבר שטויות אז בבקשה שיפילו עליו את כל התיק, ולא ייתפסו לאירוע המקרי הזה.

  • 07/07/2010 ב- 23:36

   לא יודעת איך זה בשאר האקדמיה אבל אצלנו – ארכיאולוגיה ומקרא (וזה תחומים לא פחות טעונים מהפסיכולוגיה של ההומואים) משתדלים למצוא איזושהי עובדה שתתמוך בדעות שלו. לויט לא ניסה לעשות אפילו את זה. אני לא חושבת שהיו צריכים להדיח אותו, רק לא לאפשר לו להמשיך ללמד את הקורס הספציפי הזה – אתיקה רפואית.

 2. אופיר
  07/07/2010 ב- 11:46

  הנה עוד גרסא למה קרה שם – קצת פחות מצונזרת מהעיתונות:
  http://www.facebook.com/event.php?eid=132736726759949&index=1

  • 07/07/2010 ב- 23:37

   נחמד לדעת שזה אפילו יותר גרוע ממה שזה שחשבנו

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: